Hyppää sisältöön

Rakennuttajien turvallisuusasiakirjoissa huomautettavaa

Verkkouutinen 23.9.2025

Työsuojelutarkastajat kohdistivat alkuvuonna 2025 rakennustyömaiden valvontaa rakennuttajiin. Vajaassa puolessa noin 130:stä tarkastuksessa oli huomautettavaa rakennuttajan suunnittelua ja rakentamista varten laadittavissa turvallisuusasiakirjoissa.

”Suuressa osassa turvallisuusasiakirjoista ei otettu kantaa kaikkiin niihin asioihin, joista rakennuttajan on lain mukaan asiakirjassa kerrottava päätoteuttajalle. Osa rakennuttajista ei ollut tehnyt turvallisuusasiakirjoja lainkaan. Puutteista rakennuttajat saivat velvoitteen laittaa asiat lainsäädännön edellyttämään kuntoon”, kertoo ylitarkastaja Mikko Koivisto

Positiivisena valvontahavaintona on se, että rakennuttajat olivat nimenneet säntillisesti turvallisuuskoordinaattorit työmailleen. 

Työturvallisuus on huomioitava jo suunnittelussa

Työsuojeluviranomainen muistuttaa, että rakennuttajan on laadittava rakentamisen suunnittelua ja valmistelua varten turvallisuusasiakirjat, jossa on mm. selvitettävä ja esitettävä toteutettavan rakennushankkeen ominaisuudet, olosuhteet ja luonteesta aiheutuvat vaara- ja haittatekijät.

Rakennuttajalla on suuri rooli siinä, onko rakennustyömaa turvallinen työpaikka. 
”Rakennuttajan ratkaisuilla ennen rakennushankkeen alkua voidaan torjua monta vaarallista työvaihetta. Kun rakennuttajan nimeämä turvallisuuskoordinaattori huolehtii tehtävistään ja valvoo koordinoimalla päätoteuttajaa, toimii myös rakennustyömaan päätoteuttaja varmemmin lainsäädännön vaatimalla tasolla”, kertoo ylitarkastaja Mikko Koivisto.
 
Asiasta löytyy lisää tietoa Tyosuojelu.fi-verkkopalvelusta.

Lisätiedot:
Ylitarkastaja Mikko Koivisto, [email protected]
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto